Čo je vodné pólo?
Vodné pólo je loptová hra, ktorú vo vode hrajú dve družstvá . Spája v sebe rýchlosť, výbušnosť, vytrvalosť, presnosť, silu a tímového ducha.
História vodného póla
Mužské vodné pólo je od začiatku v programe majstrovstiev sveta v plaveckých športoch, ktoré sa konajú od roku 1973. Ženy mali premiéru v roku 1986.Na olympijských hrách sa objavilo mužské vodné pólo už v roku 1900 na Hrách II. Olympiády v Paríži. Ženské vodné pólo sa objavilo o storočie neskôr na OH v Sydney v roku 2000.Prvý vodnopólový zápas sa odohral roku 1840 vo Veľkej Británii. Hráči sedeli obkročmo na sudoch a do lopty udierali palicami. Prvé pravidlá dostalo vodné pólo v roku 1870. Už pred koncom 19. storočia nadobudlo približne takú podobu, akú má dnes.
Pravidlá
Pravidlá sa zjednotili v roku 1908, keď vznikla FINA(Medzinárodná plavecká federácia). Každé družstvo má na súpiske 13 hráčov: 7 v bazéne,6 hráčov a brankár. Ďalší 6 sú na striedačke. Brankár má červenú čiapku. Úlohou družstva je streliť viac gólov ako súper. Hrá sa na osem minútové štvrtiny. Na začiatku štvrtiny sa hráči oboch tímov rozmiestnia pri bránkovej čiare a po zvukovom signáli od rozhodcu plávajú čo najrýchlejšie do stredu bazéna kam umiestni rozhodca loptu. Po inkasovanom góle sa hráči rozostavia na svojej polovici bazénu. Gól môže dať každý hráč, ktorý je zapojený do hry. Hráč nesmie chytiť loptu ani vsietiť gól oboma rukami a tiež nesmie udierať do lopty päsťou. Po získaní lopty má tím 30 sekúnd na strelenie gólu. Trestný hod nariaďuje rozhodca, ak brániaci hráč spravil veľký faul v päťmetrovom území. Hod môže vykonať každý útočiaci hráč, okrem brankára. Hráč hádže ihneď po zapískaní rozhodcu a snaží sa loptu vsietiť do brány. Voľný hod je vlastne rozohrávka po bežnom faule z miesta priestupku. Presilová hra nastáva ak je súperov hráč vylúčený. Útočníci sa rozostavia takto: po jednom na úroveň tyčky na hranici dvojmetrového územia, po jednom na krídla na úroveň dvojmetrového územie a zvyšní dvaja na päť metrov od bránky. Obrancovia sa rozostavia takto: traja pred štyroch na dvojmetrovej línii a dvaja pred dvoch na päť metrov od bránky. Existujú dva druhy faulov bežné a veľké fauly. Bežné fauly sú potrestané voľným hodom. Za bežný faul sa považuje opustenie bránkovej čiary na začiatku štvrtiny, státie na dne bazéna, držanie lopty pod vodou, úder do lopty päsťou, dotýkanie sa lopty oboma rukami, zámerné prekážanie, bránenie, tlačenie, a odrážanie sa od súpera, zdržovanie sa v dvojmetrovom území, zdržovanie hry, držanie lopty viac ako 30 sekúnd jedným týmom a preplávanie stredovej čiary brankárom. Veľké fauly sú potrestané vylúčením, alebo trestným hodom. Veľký faul potrestaný vylúčením sa ráta ako osobná chyba a trestom za ne je 20-sekundové vylúčenie.Za tri osobné chyby je hráč vylúčení do konca zápasu.Za veľký faul sa považuje blokovanie strely dvoma rukami mimo päťmetrové územie, zámerné špliechanie vody do tváre protihráčovi, držanie, topenie a ťahanie súpera, úmyselné kopnutie a udretie súpera, nešportové správanie a brutalita.
Vybavenie vodného pólistu
Plavky musia byť nepriehľadné a pred zapojením do hry sa musia odstrániť všetky predmety, ktoré môžu spôsobiť zranenie. Čiapky slúžia na to, aby rozhodcovia a diváci mohli rozlišovať hráčov. Mužstvá používajú čiapky kontrastných farieb, modré a biele. Sú upevnené pod bradou. Čiapky pre medzištátne stretnutie majú vpredu medzinárodný trojznakový kód alebo štátnu vlajočku. Brankár má číslo 1 a ostatný čísla 2-13 . Lopta je guľatá a musí byť vodotesná. Obvod lopty pre mužov je 68-71 cm a pre ženy 65-67 cm. Hmotnosť lopty má byť 400-450 gramov.
Ihrisko
Za správne rozmery ihriska zodpovedá usporiadateľská organizácia. Pre mužov je hracia plocha 20-30 metrov dlhá a pre ženy je 20-25 metrov dlhá. Šírka hracej plochy je 10-20 metrov. Biela farba označuje bránkovú čiaru, žltá čiara päť metrov od brány a dva metre od brány so označuje červenou farbou. Zóna návratu hráča z oslabenia musí byť na koncoch hracej plochy oproti stolíku pre rozhodcov označená červenou značkou, presne dva metre od rohu hracej plochy. Bránka je 3 metre široká a 90 centimetrov vysoká, ak je hĺbka vody 1,5 a viac metrov hlboká.
Posty hráčov
Brankár- zabraňuje lopte preniknúť do brány.
Ľavý obranca- bráni súperovo pravé krídlo.
Pravý obranca- bráni súperovo ľavé krídlo.
Stredný obranca- bráni súperovho centra.
Ľavé krídlo- presne prihráva, často strieľa.
Pravé krídlo- prihráva loptu najlepšie umiestnenému hráčovi.
Center- pred súperovou bránkou viaže na seba súperovho obrancu, aby uvoľnil priestor pre svojich spoluhráčov.